Jak prać puchowe kurtki?

Dla nikogo nie będzie zaskoczeniem stwierdzenie, że każdy element naszej garderoby wymaga odpowiedniej konserwacji, czyli mówiąc najprościej najzwyklejszego prania. Nie wszystkie ubrania jednak można czyścić w ten sam sposób. Jak należy to robić w przypadku puchowych kurtek? Tak jak w każdym innym, czyli zgodnie z zaleceniami producenta podanymi na metce. To bardzo ważne, ponieważ dziecięcy zimowy kombinezon wymaga zupełnie innego czyszczenia niż sztuczne futerko.

Jak w większości sytuacji, w jakich stawia nas życie, również w tej posiadamy dwa wyjścia. Pierwsze to pójście trochę na łatwiznę i oddanie kurtki do pralni. Nie należy jednak nikogo ganić za takie posunięcie. Nie każdy bowiem ma czas i głowę do samodzielniej konserwacji zimowej odzieży. Jeśli tylko stać go na pralnię chemiczną dlaczego nie skorzystać z tego ułatwienia. Zanim jednak wybierzemy się tam z naszym okryciem sprawdźmy czy na metce nie ma informacji, która by tego zakazywała. Jeśli ją znajdziemy nie mamy innego wyjścia, jak wybrać opcję numer dwa, czyli samodzielne pranie. Jak do niego przystąpić?

Zacząć trzeba od dokładnego przestudiowania metki i rozszyfrowania symboli jakie się na niej znajdują. Na które z nich trzeba zwrócić szczególną uwagę? Przede wszystkim na temperaturę prania. Nie możemy jej zmienić, jeśli chcemy aby nasza kurtka nie straciła swojego pięknego wyglądu. Kiedy ten krok mamy już za sobą czas wybrać program prania. Najczęściej producenci zamieszczają informację, aby zastosować program do tkanin delikatnych. Dla pewności warto go użyć nawet jeśli nie ma tego polecenia na metce.

Jakie środki są najlepsze do prania puchowych kurtek? Oczywiście te delikatne, jak na przykład płatki mydlane. W ofercie sklepów dostępne są również specjalne środki do czyszczenia puchu. Teraz pozostaje jedynie włączyć pralkę. Kiedy skończy ona swoją pracę musimy odwirować nasz ubiór lub odsączyć w pozycji wiszącej. Ostatnim etapem jest suszenie. Z reguły można to robić w suszarce, oczywiście w niskich temperaturach. Pewną ciekawostką jest, że do suszenia puchowej kurtki dobrze jest użyć tenisowych piłek. Dzięki nim kurtka podczas suszenia lepiej się ułoży, wracając do wyglądu sprzed prania.

Konserwacja puchowych kurtek może wydawać się rzeczą łatwą. Nie należy jednak ignorować zaleceń producenta. Jeśli zastosujemy się do informacji zawartych na metce nasza kurtka będzie nam służyła przez długi czas. Natomiast jeśli tego nie zrobimy ryzykujemy, że nasz strój stanie się jedynie kupką puchu.